:: Herb ministrantów ::
:: Menu Główne ::
:: Służba kościelna ::
:: św. Tarsycjusz ::
:: Przydatne ::
:: Dla ministrantów ::



Klikając w poniższy
banner oddajesz głos
na naszą strone

Rannking Stron Ministrancich

  

WYKŁADNIKI PONTYFIKATU


Od 14 marca 2004 roku pontyfikat Jana Pawła II uznawany jest za najdłuższy, po pontyfikacie Świętego Piotra oraz bł.Piusa IX. Był papieżem 26 i pół roku (9665 dni). Długość jego pontyfikatu podkreśla także kontrast z papiestwem jego poprzednika - Jana Pawła I - który papieżem był jedynie 33 dni.

Jan Paweł II beatyfikował i kanonizował o wiele wiecej osób niż jakikolwiek poprzedni papież. Według danych na październik 2044 r. ogłosił on błogosławionymi w sumie 1340 osób. To, czy kanonizował więcej świętych, niż wszyscy popżeni papieże razem wzięci, jest trudne do dowiedzenia, ponieważ wiele zapisów wczesnych kanonizacji jest niekompletnych, zaginionych lub niedokładnych.

Podczas swego pontyfikatu Jan Paweł II powołał więcej kardynałów, niż którykolwiek z jego poprzeedników. Na dziewięciu konsystorzach papież kreował kardynałami 231 duchownych katolickich.

Podczas jego pontyfikaty ponad 300 milionów ludzi przeszło na katolicyzm.

Osobistym sekretarzem Jana Pawła II przez cały czas pontyfikatu był arcybiskup Stanisław Dziwisz.
Papież - Polak

Jan Paweł II był pierwszym papieżem z Polski, jak również pierwszym po 455 latach piskupem Rzymu, nie będącym Włochem.
Wybór na głowę Koscioła osoby z kraju socjalistycznego wpłynął znacząco na wydarzenia w Europie wschodniej i Azji w latach 80. XX wieku.

Papież był także honorowym obywatelem wielu polskich miast.

Zamach na Jana Pawła II

W dniu 13 maja 1981, podczas audiencji generalnej na Palcu św. Piotra w Rzymie o godzinie 17:19, Jan Paweł II został postrzelony przez tureckiego zamachowca Mehmeta Ali Agcę w brzuch oraz ręke. Ranny Ojciec Święty osunął się w ramiona stojącego za nim sekretarza Dziwisza. Ochrona przewiozła Jana Pawła II do kliniki Gemalli, gdzie papieża poddano bardzo ciężkiej sześciogodzinnej operacji. Ojciec Święty wierzył, że swoje ocalenie zawdzięczał wstawiennictwu Matki Bożej. Wyraził to słowami:

Jedna ręka strzelała a inna kierowała kulę.

Wierni dostzregli pewną koincydencję. Zamach miał miejsce 13 maja podobnie jak pierwsze objawienie Matki Boskiej w Fatimie w roku 1917. Jan Paweł II spędzał na rehabilitacji w szpitalu 22 dni. Potem wielokrotnie cierpiał z powodu różnorodnych dolegliwości będących następstwem postrzału. Ojciec Święty nigdy nie ukrywał swoich niedomagań przed wiernymi ukazując wszystkim oblicze zwykłego człowieka poddanego cierpieniu.

Mocodawcy, którzy wydali rozkaz do przeprowadzenia zamachu, pozostali jak dotąd nieznani. Podejrzewano, że Ali Agca działał na zlecenie bułgarskiej służby bezpieczeństwa, której działania miało inspirować radzieckie KGB. Ostatecznie "bułgarski ślad" uznany został za fałszywy. Badania wrchiwów ujawniły, że istniała szansa na udaremnienie zamachu. Niestety sygnały ostrzegawcze przekazywane były przez amerykańską CIA zostały zlekcewarzone. Po zamachu otoczenie papieża wprowadziło specjalne środki bezpieczeństwa. Papamobil, czyli specjalny pojazd wykonany dla Ojca Świętego do poruszania się wśród witających go tłumów, został odpowiednio opancerzony.

Podróże

Charakterystycznym elementem pontyfikatu Jana Pawła II były liczne podróże zagraniczne. Odbył ich 104, odwiedzając wszytskie zamieszkane kontynenty. W wielu miejscach, które odwiedził Jan Paweł II, nigdy przedtem nie postawił stopy żaden papież. Był m.in. pierwszym papieżem, który odwiedził Wielką Brytanię (od roku 1534 Kościół Anglli nie uznaje władzy zwierzchniowej Stolicy Apostolskiej). Mimo wielu zabiegów nie udało mu się jednak odbyć pielgrzymki do Rosji, prawdopodobnie ze względu na niechęć ze strony patriarchatu moskiweskiego, który zarzuca Watykanowi prozelityzm.

Jan Paweł II jako papież odwiedził m.in Polskę (8 razy), USA (7 razy), Francję (7 razy).

Podróże apostolskie do Polski:
> I pielgrzymka (2-10 czerwca 1979)
> II pielgrzymka (16-23 czerwca 1983)
> III pielgrzymka (8-14 czerwca 1987)
> IV pielgrzymka (1-9 czerwca, 13-20 sierpnia 1991)
> V pielgrzymka (22 maja 1995)
> VI pielgrzymka (31 maja-10 czerwca 1997)
> VII pielgrzymka (5-17 czerwca 1999)
> VIII pielgrzymka (16-19 czerwca 2002)

Podróże apostolskie we Włoszech (niektóre):
> 29 października 1978 - Mentorella
> 20-22 maja 1985 - Mediolan
> 8-10 maja 1993 - Sycylia
> 5 września 2004 - Loreto

Papież a wyznawcy judaizmu

Jan Paweł II wygłosił wiele przemówień i napisał dużą ilość listów na temat stosunku chrześcijan do społeczności żydowskiej. Skupił się nie tylko na tragedii holocaustu, ale również na aspektach teologicznych w relacjach między chrześcijaństwem a Narodem Wybranym, rozwijając i wprowadzając w praktykę myśl zaistniałą w dokumencie soborowym Nostra Aetate. Wedle watykanistów, należy widzieć w tej papieskiej wrażliwości echa jego przeżyć sprzed II wojny światowej i zwłaszcza z czasów wojennych. Potępił antysemityzm, który nazwał nie do pogodzenia z chrześcijaństwem. W okresie Wielkiego Jubileuszu roku 2000 dokonał historycznego wyznania win Kościoła – w tym win względem Żydów. Ważnymi etapami pojednawczymi były:

> wizyta w Synagodze Większej w Rzymie 13 kwietnia 1986 roku - pierwsza papieska wizyta w synagodze praktycznie od początku chrześcijaństwa.
> pielgrzymka do Ziemi Świętej (20-26 marca 2000), w czasie której modlił się przed Ścianą Płaczu.

Zwyczaje Jana Pawła II

Za pontyfikatu Jana Pawła II, dzięki samemu papieżowi, nastąpiły ogromne zmiany w Watykanie, a także w postrzeganiu osoby papieża przez społeczność zarówno katolicką jak i pozostałych chrześcijan oraz wyznawców innych religii. Zaraz po swoim wyborze na Stolicę Apostolską Jan Paweł II nie pozwolił prymasowi Wyszyńskiemu uklęknąć przed sobą. Pierwsze przemówienie wygłosił po włosku, a więc w języku narodu, do jakiego przemawiał. Do tej pory przyjęte było, że papież zawsze swoje pierwsze przemówienie wygłasza w łacinie. To był dopiero początek wielkich zmian. Należą do nich:

> liczne pielgrzymki (zagraniczne oraz parafii we Włoszech).
> zwyczaj całowania ziemi kraju, do którego przybywał z pielgrzymką.
> msze święte dla wielkich tłumów, organizowane na stadionach, lotniskach, placach itp.
> wygłaszanie całych homilii lub chocby krótkich sentencji w języku kraju do którego przybywał z pielgrzymką.
> udział zespołów folklorystycznych w czasie mszy.
> spotkania z duchownymi innych wyznań oraz odwiedziny świątyń różnych religii (wyznań niekatolickich oraz niechrześcijańskich).
> udział w przedsięwzięciach artystycznych: koncertach, występach zespołów, projekcjach filmowych.
> wykonywanie kapłańskich posług
> prywatne spotkania z wiernymi
> bezpośrednie spotkania z wiernymi
> żarty i bezpośredniość w kontaktach z ludźmi

Wprawdzie już począwszy od Jana XXIII papiestwo zaczęło rezygnować z niektórych elementów ceremoniału, jednakże dopiero Jan Paweł II zniwelował większość barier, przyjmując postawę papieża bliskiego wszystkim ludziom, papieża-apostoła. Nie zmieniło się to nawet po zamachu.

Papież młodych

Jan Paweł II chętnie spotykał się z młodymi ludźmi i poświęcał im dużo uwagi. Na spotkanie w Rzymie 31 marca 1985 roku, który ONZ ogłosiło Międzynarodowym Rokiem Młodzieży, napisał list apostolski na temat roli młodości jako okresu szczególnego kształtowania drogi życia, a 20 grudnia zapoczątkował tradycję Światowych Dni Młodzieży. Odtąd co roku przygotowywał orędzie skierowane do młodych, które stawało się tematem tego międzynarodowego zlotu, organizowanego w różnych miejscach na świecie (w Polsce w Częstochowie w 1991 roku).
 
:: Herb Mysłowic ::
:: Nasz kościół ::
:: Plan służby ::
:: Plan służby ::
:: Jan Paweł II ::

szablony stron STRONA GŁÓWNA KONTAKT KSIĘGA GOŚCI TYGODNIOWY NIEDZIELNY CHCESZ BYĆ MINISTRANTEM? DEKANAT MYSŁOWICKI